Galerie Jan Čejka

Jan Čejka Gallery je originálně pojatý prostor, který je situován v kulturním kampusu FF UK v centru Prahy. Návštěvu galerie lze tak spojit s mnohými jinými akcemi, ať už jde o promítání filmů, přednášky, koncerty nebo navštívení místní kavárny. Z důvodu zasazení do akademického prostředí má galerie ambici stmelovat výrazné talenty, studentskou komunitu a veřejnost s již etablovanými umělci, teoretiky a sběrateli. Každý měsíc tak v rámci galerie probíhají stáže a několik akcí, přičemž tou páteřní je pokaždé výstava. Při výběru vystavovaných děl je kladen důraz na jejich jedinečnost a kvalitu. Odhalují se exkluzivně až na vernisáži, a to včetně podrobné dokumentace, která bohatě rozvíjí recipientovo vnímání. Galerie se orientuje především na malbu, zejména na její technické parametry, sílu prožitku a příběh. Aby každý dosáhl svých představ, galerie disponuje sice skromným, ale pestrým depozitářem a pohodlným zázemím v atmosféře domova, ze kterého se Vám nebude chtít odejít.

Doprovodný program

  • 28.  4. Výstava Introspekce a extrospekce Davida Kolovratníka a Ondřeje Roubíka
    Komentovaná prohlídka depozitáře při šálku čaje

    O vystavujících autorech:

David Kolovratník (*1978) se prostřednictvím tvorby seznamuje s nepoznanou částí své rodiny. Vyjadřuje se zejména olejomalbou, ale je mu blízká i fotografie a koláž. Pomocí fotografie aranžuje náměty, skrze koláž do obrazu vkládá hmotné vzpomínky, např. dopisy z rodinné pozůstalosti. V obrazech si hraje s prostorovostí, přičemž tvoří jakési minimalistické abstraktní krajiny, do kterých následně zasazuje figury a dobové předměty, odkazující zejména na jeho dětství. Díla jsou tedy introspektivní výpravou, kdy se nám představují útržky jeho vzpomínek z jinak již pozapomenutého světa.

Malbě se věnuje od roku 2009, přičemž do povědomí vstoupil zejména loňskou účastní na Art Prague. Od té doby vystavoval např. v Galerii Divadla pod Palmovkou (2018) v Galerii města Pardubic (2018) nebo v galerii Ex Post (2019). Předtím vystavoval např. v experimentálním prostoru NoD (2016, 2017) a na půdě divadel, ať už se jedná o Divadlo 29 v Pardubicích (2010), Činoherní studio v Ústí nad Labem (2019) nebo v Galerii Milana Zezuly - Městské divadlo Brno (2017).

David Kolovratník je tvůrčím samorostem, který do roku 2015 pracoval jako protetický technik v ortopedii.

-

Ondřej Roubík (*1988) je jeden z nejvýznamnějších mladých figuralistů současné scény. Soustředí se zejména na záznam jednotlivců a nevyhýbá se ani čistě portrétní malbě. Je specifický zejména jemnou malířskou technikou a barevností, s jejichž prostřednictvím nám možná až podbízí vnitřní stránky zobrazených osob, ať jde o jejich povahu, zájmy, problémy nebo sny. Často si také pomáhá atributy, ať jde o symbolizující gesta nebo současné předměty. Atributy pak charakterizují zobrazeného podobně, jako činí obrazy gotických nebo barokních mistrů.

Ondřej Roubík aktivně vystavuje od roku 2007. V Čechách má za sebou výstavy např. v Galerii výtvarného umění v Chebu (2008), v Galerii Vyšehrad (2010, 2016) nebo v Nau Gallery (2013, 2016). V zahraničí pak vystavoval v londýnské The Royal Drawing School (2012), kde byl v té době na stipendijním pobytu, v rámci mezinárodního bienále mladého umění v Moskvě (2014) a v Muzeu Vojtěcha Löfflera v Košicích (2016). Je zastoupen v soukromých sbírkách v Čechách, Kanadě, USA, Německu, Švýcarsku a Francii.

Ondřej Roubík vystudoval pražskou Akademii výtvarných umění. Nejdříve navštěvoval ateliér experimentální grafiky pod vedením prof. Vladimíra Kokolii (2007 - 2011) a poté byl součástí školy Jiřího Petrboka, kde v roce 2014 oddiplomoval.