Atrium na Žižkově

  • Čajkovského 12, Praha 3 
  • otevírací doba: 27. 4. a 28. 4. 11.00 - 23.00, 29. 4. 11:00 - 18.00
  • www.zatrojku.cz/atrium

Atrium na Žižkově působí jako koncertní a výstavní síň už od r. 1984. V loňském roce se stala jeho zřizovatelem příspěvková organizace Za Trojku. Tato změna přináší v současnosti novou koncepci, kde umění koresponduje s jedinečným prostředím, ať už se to týká hudby nebo výtvarných projektů. Atrium se snaží komponovat svůj program tak, že také využívá těsného sousedství barokní koncertní kaple a moderní výstavní síně v jednom objektu a vzájemně je propojuje. Prostor zde nově dostávají rovněž mladí alternativní a progresivní umělci.  

    Doprovodný program 

  • 27. - 29. 4.  výstava Sofie Švejdová: 9058
Sofie Švejdová (nar. 1990) od svých studií na pražské UMPRUM experimentovala s různými

médii, v poslední době se však věnuje zejména malbě. Předchůdcem jejích nejnovějších abstraktních a expresivních maleb byly série pláten a objektů založených na reflexi fenoménu televizních seriálů a rozplétání jejich psychologických vzorců. Dalším zdrojem její současné tvorby jsou malby s poeticky feministických nádechem, kterým dominuje motiv písmene "V". Jinou linii v tvorbě umělkyně představují kresby a akvarely. Kresba stala integrální součástí jejího uměleckého výrazu, v níž je schopná vyjádřit obdobný konflikt fikce a skutečnosti, stejně, jako na plátně. Abstraktní tvorba Sofie Švejdové posledních dvou let ji ukazuje v roli jakéhosi dirigenta tvarů a barev, který pracuje s různými konkrétními podněty, kolem nichž buduje dynamickou kompozici.


  • 28. 4. ve 21:00: "Eau de Kupka"

Multimediální představení volně inspirované obrazem Františka Kupky "L'Eau. La Baigneuse" (Voda. Koupající se). Hudba, projekce, poezie a voda, zvukové a vizuální snění ve službě tvůrčí fantazie.

Námět a scénář: Marie Verhoeven / Hudba: Jan Krejčík / Vodní plastiky, videoprojekce: Dominique Defontaines / Účinkuje ansámbl Résonances Lyriques (Versailles)

Marie Verhoeven - hlas, Jan Krejčík - sampler, Dominique Defontaines - přenosná řeka, XX - bicí nástroje

"... a jako za dávných dob,

budeš usínat v hlubinách moře. " Paul Eluard (Nezbytnosti života)

Dopadající kapky zrcadlí obraz Kupkovy dívky. Dívka ožije, vstoupí do vodního proudu a prožívá chvíle bezstarostného koupání. Hladina vody se stává branou do jejího vnitřního světa. Sní o cestě do hlubin oceánu, sní o lásce. Voda odvádí její život jinam, proměňuje realitu, sen se stává skutečností.

(Na slova básně Pierra de Marbeuf A Philis ).

Po představení beseda s tvůrci nejen o výrobě a použití nových « nástrojů » v součastné hudbě. Koncert doprovázen dvoudenní instalací francouzského sochaře Dominika Defontaines s názvem

« Sculpter l'eau ».