Artwall Gallery

  • galerie se nachází na opěrné zdi Letenských sadů na Nábřeží kpt. Jaroše a Edvarda Beneše v Praze
  • otevírací doba: nonstop
  • www.artwallgallery.cz

Projekt Artwall si klade za cíl podporovat pronikání současného umění do mimogalerijního prostředí. Tento cíl vychází z povahy místa, které svou dominantní polohou zaručuje účinnou komunikaci s veřejností. Vzhledem k množství řidičů aut a cestujících, kteří každodenně projíždějí po nábřeží, je Artwall jednou z nejnavštěvovanějších českých galerií. 

Ivana Šáteková: Každodenní sexismus

Výstava slovenské autorky Ivany Šátekové v galerii Artwall zobrazuje běžné situace, se kterými se ženy v naší společnosti musejí potýkat. Hodnocení týkající se vzhledu, mateřství, správného chování či vyjadřování provázejí ženy od dětství až do stáří. Tyto komentáře mají často formu zdánlivě nevinných a dobře míněných otázek. Výstava je zaměřená na stereotypy o ženách a odkrývá skrytý sexismus a ageismus - tedy předsudky a diskriminaci na základě pohlaví a věku.

Na velkoplošných panelech vystavených na zdi Letenských sadů jsou zobrazené kresby dívek a žen. Každá z kreseb je doplněna otázkami: Neměla by míň papat? Neměla bys už mít dítě? Ty už chceš pracovat? Neměla by ses starat o dítě? atd. Ivana Šáteková velmi trefně a s humorem upozorňuje na to, že tyto otázky nejsou tak nevinné, jak by se mohly zdát.

Autorka ke svému záměru poznamenává: "Téma sexistického sociálního nátlaku mi do cesty vstoupilo během těhotenství, kdy se to v životě ženy nepříjemnými otázkami doslova hemží. Udělala jsem si průzkum ve svém okolí a tyto útoky nás provázejí celý život a nikdy nekončí. Dospívání a stárnuti ženy jakoby bylo věcí veřejnou a každý má potřebu zasáhnout. Je to zvláštní jev."

Otázky vypovídají o vžitých společenských představách o tom, jak by se měla chovat "správná žena". Mnohé z nich ale vycházejí z předsudků, které se opakováním posilují a utvrzují. Tyto předsudky pak vedou k diskriminaci. "Chceme-li vystoupit z toho bludného kruhu diskriminace a předsudků, je nutné si uvědomit, že jde o sexistické poznámky a přestat je pokládat za normální, i přes to, že jsou všudypřítomné," konstatují kurátorky Lenka Kukurová a Zuzana Štefková.

NESEHNUTÍ dlouhodobě upozorňuje na klišé spojená se ženami a muži a na jejich negativní dopady v reálném životě. Stojí také za anticenou Sexistické prasátečko upozorňující na sexismus v reklamě a za vznikem webu sexismy.cz, kde mohou lidé anonymně sdílet své zkušenosti právě s každodenním sexismem. Tím trpí v naší společnosti zejména ženy, ale také muži. "Ženy na webu sdílejí zkušenosti s tím, jak jsou odrazovány od sportů či od některých oborů a profesí, které bývají vnímány jako mužské, či jak jsou sexuálně obtěžovány například v práci. Jeden muž se nám svěřil zase s tím, že když chtěl pracovat v mateřské škole, musel jít na testy, jestli není pedofil, protože zaměstnavateli bylo podezřelé, že muž chce pracovat s dětmi," dodává členka NESEHNUTÍ Kristýna Pešáková. 


Doprovodný program:

  • 26. 4. K výstavě připraveny dva workshopy s organizací NESEHNUTÍ. Workshopy jsou zaměřené na stereotypy o ženách a mužích, jeden určený pedagogům a pedagožkám a druhý pro širokou veřejnost, v rámci kterého budou moci návštěvníci a návštěvnice výstavy umělecky ztvárnit svou zkušenost s každodenním sexismem.